wywiad

Amant z Finlandii czyli trochę o piłce, trochę o hokeju.

Po raz pierwszy od dłuższego czasu robię wywiad z graczem, który nie gra w TM. Tym kimś jest amant, który jest jedynym polskim managerem grającym w Finlandii, kraju którego osobiście nie lubię, bo kojarzy mi się (poza wódką) z pewną panią profesor z mojego wydziału, która bada historię tego kraju, a która bardzo lubi uwalać nawet najlepiej przygotowanych studentów, czasem po kilka lat z rzędu. Jednak dość przykrych wspomnień z mojego licencjatu. Przejdźmy do wywiadu.

Witam serdecznie. Na początek przedstaw się może czytelnikom i powiedz coś o sobie.
Cześć, mam na imię Rafał. Pochodzę ze Szczuczyna, takie małe miasteczko obok Łomży. Prowadzę drużynę o wdzięcznej nazwie Ruhala, co muszę zaznaczyć jest oryginalną nazwą, której nie zmieniałem od momentu przyznania mi teamu :)

Kiedy zacząłeś grać w MZ? Było to jeszcze w Polsce czy już w Finlandii?

Moja pierwsza drużyna była w Polsce, było to w 2002 roku. Grałem kilka dobrych lat, później miałem przerwę, dosyć długa co w konsekwencji doprowadziło do usunięcia mojego teamu :( W roku 2012 wypadł mi wyjazd do Finlandii. Miałem tam strasznie dużo wolnego czasu, to dzwoniłem na skype po znajomych i rodzinie :) okazało się, że nie wszyscy się wykruszyli i większość gra w mz dalej, a nawet Ci co porzucili mz to po jakimś czasie powrócili :) I tak od słowa do słowa skusiłem się żeby znowu wrócić do tego nałogu :P więc założyłem konto w Finlandii, a później to już na skype nie było praktycznie innego tematu jak taktyka, trening, zawodnicy :D

Twoje największe sukcesy w grze to...?

Zacznę od tego, że obecną drużynę mam od listopada 2012r. Stażem jestem najmłodszym pierwszoligowcem, który walczy o możliwość awansu do najwyższej ligi.
Nie mogę pominąć wygranych pucharów: Season 36 Cup - Season 37, Season 36 Cup - Season 38 i Division Cup Season 38 - Scandinavia Div2-Div5.

Natomiast jeśli chodzi o odległe czasy, gdy grałem jeszcze PL drużyną to niewątpliwym sukcesem był Turniej Miast VI gdzie Szczuczyn zajął 3 miejsce. Wówczas to było coś :)

Jak ci idzie w tym sezonie? Jesteś zadowolony z występów twojej drużyny?
No cóż... drużyna gra na dobrym poziomie, chociaż często brakuje jej skuteczności. Na razie toczę zaciekłą walkę o awans, mam nadzieję że odbędzie się on z pierwszego miejsca w tabeli :)

Grasz/grałeś kiedyś w jakimś klanie?

Wcześniej nie grałem w klanach, a teraz dumnie reprezentuję klan Lodowe Świstaki III gdzie zresztą bardzo dobrze się czuję, mila atmosfera i fajni ludzie to podstawa dobrego klanu.

Co sądzisz o zapowiadanym Treningu 2.0?

Na razie ciężko mi coś o tym bardziej powiedzieć, sądzę że czas pokaże, trzeba się rozwijać i iść z duchem postępu.

Które z wprowadzonych przez CREW zmian uważasz za najlepsze?

Z ostatnich zmian jakie wprowadziło CREW najbardziej podoba mi się wymiana juniorów, co strasznie ułatwia mi wytrenowanie dobrego zawodnika, a tym bardziej, że w Finlandii gra mało osób i ciężko dopatrzeć się na rynku transferowym potencjalnej gwiazdy, dla tego też przyjąłem założenie że muszę takie "gwiazdy" sam sobie wytrenować :) więc do tego zmiana juniorów strasznie się przydaje. Co za tym idzie kolejną zmianą, która dla mnie była na wielki plus, to wykres raportu treningowego. Strasznie przydatne jeśli śledzimy postępy naszych młodych gwiazd, jak i już dorosłych zawodników. Pozwala on nam na bieżąco monitorować postępy naszych grajków. Jeszcze przypadło mi do gustu i przydaje się możliwość stawiania pachołków przy skilach zawodników, i tak odpowiednio każdy kolor ma u mnie inne oznaczenie np. czerwony - zawodnik ma na danym skillu blocka, żółty - przy wymianie juniora wskazuje nim co pokazuje mi "raport skauta", natomiast kolor zielony - przydaje mi się przy zaznaczaniu umiejętności gdzie zawodnik trenował, ale został zmieniony na inny trening i niebawem dostanie krążek/piłkę odnosi się to w większości do kupionych zawodników.

CREW mówiło także o planach kolejnej zmiany sima. Co według ciebie trzeba w nim zmienić w pierwszej kolejności?

Mi osobiście odpowiada obecny sim, zmiany będą wiązały się z szukaniem nowej taktyki i kolejnym ustawianiem zawodników, aby znaleźć im odpowiednią pozycję :P

Śledzisz poczynania polskiej reprezentacji w MZ? Co sądzisz o grze naszych?

Tak, śledzę Polska ma bardzo dobrych zawodników i osobiście wierze, że obecny selekcjoner wraz ze swoimi asystentami potrafią i mogą sięgnąć po złoto. Trzymam kciuki Panowie.

Jak oceniasz potencjał reprezentacji Finlandii? Są w stanie wygrać z Polską?

Uważam że, Finlandia pomimo małej ilości dobrych zawodników radzi sobie wyśmienicie. Zresztą patrząc na dwa ostatnie puchary, to Finlandia zajęła dwa pierwsze miejsca. Dla tego też mam wielki szacunek dla selekcjonera, że potrafił on włożyć tyle pracy i serca w kadrę co pozwala zaowocować takimi wynikami :) Co prawda każdy mecz z Polska był bardzo wyrównany i zacięty, dla tego też ciężko wskazać faworyta. (amant mówi tu reprezentacji hokejowej - aroos)

Jaki jest poziom fińskiego MZ? Podobny do polskiego MZ czy niższy? Jeśli niższy to mniej więcej o ile?

Różnica jest, muszę to przyznać w Polsce jest spory poziom i poprzeczka została wysoko ustawiona, ciężko powiedzieć o ile, bo gra mi sie dosyć różnie z każdą drużyną, ale w Polsce widać że poziom zaczyna się już od div2 w hoku, natomiast w piłce nie ocenie, bo moja drużyna dopiero zaczyna się tam formować i jak na razie nie jest wyznacznikiem poziomu :P

Czy możesz nam powiedzieć coś o społeczności fińskiego MZ? Którzy managerowie są gwiazdami miejscowego MZ i głównymi motorami napędowymi piłki w tym kraju?

Jak dla mnie zawsze była, jak i będzie drużyna Teräskantele. Więżę że nadrobi stracone punkty i wywalczy pierwsze miejsce.

Czy Finowie mają jakieś swoje puchary, zloty, nieoficjalne Ligi i turnieje podobne do polskiej Ligi Klanów i Turnieju miast?

Niestety nie, ponieważ Finów jest zbyt mało na MZ.

Czy są jeszcze jacyś Polacy grający w Finlandii w MZ?
Pomimo że, starałem się namówić kilka osób, to jak na razie mi się to nie udało i wychodzi na to, że jestem tylko ja :)

Jak wygląda prawdziwa piłka nożna w Finlandii? Jest wielu jej kibiców? Jak wygląda kibicowanie w fińskiej lidze?

Niestety nie interesuję sie fińską piłką nożną i dla tego też nie uczęszczam na mecze. Wolę obejrzeć polską ligę w TV :)

A czy podobnie jak w Polsce są problemy z pseudokibicami?

Ogólnie Finowie to strasznie spokojny, cichy, pomocny i życzliwy naród. Na mecze nie chodzę, ale uważam, że byliby niezdolni do aktów chuligaństwa, ale kto ich tam wie :P

Czy kibicujesz jakiemuś fińskiemu klubowi?

Nie mam takiego :)

Co jest bardziej popularne w Finlandii - Piłka nożna, Hokej czy Skoki Narciarskie?

Z tego co udało mi się zaobserwować, to jest podobnie jak w Polsce, są grupki co wolą piłkę, ale są i inne, co wolą bardziej oglądać skoki, czy też hokej. W otoczeniu którym się obracam, wygrywają skoki.

Według twoich doświadczeń, która z dwóch polskich legend sportów zimowych jest w Finlandii popularniejsza - Adam Małysz czy Justyna Kowalczyk?

Adam Małysz

Pytanie na koniec. Co w Finlandii mówi się o 2 już powrocie do skakania Jane Ahonena?
Opinia jest taka, że jak jest w formie i chce jeszcze coś pokazać lub udowodnić to niech wraca :)

Dziękuję, za poświęcony czas. Ostatnia linijka jest dla ciebie. Możesz kogoś pozdrowić.
Pozdrawiam wszystkich znajomych i cały klan Lodowe Świstaki.