Mz'towy Jacek Gmoch

Mz'towy Jacek Gmoch - Champions Cup

Champions Cup to najbardziej prestiżowy z pucharów ManagerZone. W ćwierć finale tych rozgrywek zmierzyły się ze sobą mistrz Ekwadoru – drużyna E M E L E C oraz Hiszpanii – Eagle Team. Po porażce 0-4 z rozgrywkami musiała pożegnać się drużyna z Ameryki Południowej. Oba zespoły wyszły w podobnych ustawieniach, więc dlaczego mecz skończył się aż tak wysokim wynikiem. Panie Jacku, dlaczego?

Różnica na boku

Obie drużyny zdecydowały się na ustawienie preferujące ataki lewym skrzydłem. O ile taka konfiguracja skrzydłowego nie zaskakuje w przypadku drużyny ekwadorskie, o tyle mistrz Hiszpanii w swoich meczach przerzuca skrzydłowego z lewej na prawą stronę, co utrudnia wybór flanki, która należy dokładniej zabezpieczyć. Testowałem wiele taktyk, ta której używam obecnie jak na razie działa poprawnie. – powiedział opera_singer, menadżer zwycięskiej drużyny – Moim zdaniem ustawienie i jakość skrzydłowych ma obecnie największy wpływ na grę zespołu w mz.

Albertoaquim źle przewidział, którą stroną zaatakują Hiszpanię i na skrzydłowego zagrał najsłabszy i najwolniejszy z jego obrońców. Różnica dwóch piłek w szybkości była aż nadto widoczna w meczu, kiedy to Chińczyk Mei Weiyang wielokrotnie urywał się starającemu się go kryć Bobesowi. Wąskie ustawienie linii defensywnych obu zespołów zostawiało mnóstwo miejsca obu skrzydłowym, co skutkowało wieloma sytuacjami stwarzanymi w tym sektorze boiska. Co nie jest zaskakujące to Chińczyk dośrodkowywał więcej i celniej od swojego vis a vis - Diego Quemada, który w drugiej połowie nie wykonał ani jednego (!) celnego dośrodkowania.

Opera_singer na osłonę prawej strony wysłał swojego najlepszego defensora - Garcilaso Vilanova, który nie tylko skutecznie ograniczył poczynania ekwadorskiego skrzydłowego, ale również parokrotnie groźnie włączając się do akcji ofensywnych. Po jego dośrodkowaniu padła trzecia bramka dla mistrza Hiszpanii.

Różnica w wartości podstawowej jedenastki (wg mzstats.net) to około 700k na korzyść zwycięskiej drużyny. W omawianym meczu było ją widać w szczególności na skrzydłach, gdzie jakość i umiejętności grającym tam zawodników zadecydowały o zwycięstwie. Na tym poziomie nie należy patrzeć na wartość zawodnika, ale na to jakich konkretnych umiejętności potrzebujesz w swoim zespole – dodał opera_singer.

Skrzydła skrzydłami, ale…

Głównymi aktorami widowiska został strzelec wszystkich czterech bramek Leyva oraz Weiyang, który zaliczył trzy asysty przy jego trafieniach. Mniej efektowną, ale tytaniczną pracę w środku pola wykonała trójka pomocników. Strzały oddawane przez napastników zależą od pracy całego zespołu. W pierwszej kolejności od dośrodkowań skrzydłowych, w dalszej od umiejętności przechwycenia piłki, itd. – skomentował liczbę strzałów oddanych przez swoją drużynę opera_singer.

Wykluczając lepszą dyspozycję dnia skrzydłowego i napastnika to właśnie w środku pola rozegrała się batalia decydująca o zwycięstwie w tym pojedynku. Zespół z Hiszpanii (kolor czarny) zdecydowanie przewyższał E M E L E C (kolor żółty) w liczbie przechwytów i odbiorów w środku pola. Każde przejęcie piłki w środku pola prowadziło do szybkiego przerzutu na skrzydło i w konsekwencji stworzenie kolejnej dogodnej sytuacji podbramkowej.

W przechwytach szczególnie brylował najbardziej wysunięty w Eagle Team Suarez, który często przejmował piłki wykopywane przez ekwadorskiego bramkarza. W odbiorze brylował Silviano Marin, który zanotował w tym elemencie 100% skuteczność. Gorsze statystyki zanotował grający z 6 Viqueira, ale często w przecinaniu podań do skrzydłowego wyręczał go Vilanova. W pokonanej drużynie do wyżej wymienionych próbował dorównać Teobald Witek, ale sam nie dał rady zwyciężyć walki o środek pola.

Zmiana, która nic nie dała

Zawsze, kiedy nie wygrywam zmieniam [w trakcie meczu – przyp. red.] taktykę. Czasem działa, czasem nie. – powiedział albertoaquim. Tym razem nie zadziałała. Wydaje się, że nie przewidział aż tak złego scenariusza dla swojej drużyny, bo na zmianę ustawienia zdecydował się dopiero w 77’, kiedy było już praktycznie po meczu.

Nowe ustawienie miało być bardziej ofensywne i opierać się na konstruowaniu akcji krótkimi podaniami przez środek boiska. Dokonał podwójnej zmiany personalnej – skrzydłowego zastępując ofensywnym pomocnikiem (D. Quemada -> B.Gou) oraz wprowadzając świeżą krew w linii napadu (w miejsce B.Pound wszedł X.Forcadas). Niewiele zmieniło to w obrazie gry, E M E L E C stworzyło sobie tylko jedną sytuację strzelecką, której nie wykorzystał Gou. Nowa taktyka pozostawiła jeszcze więcej miejsca skrzydłowemu Eagle Team i po jego dośrodkowaniu wynik na 4-0 ustalił Leyva strzelając swoją czwartą bramkę w meczu.

(albertoaquim nie udostępnił pełnego wyglądu swoich zawodników, a jedynie liczby piłek na kluczowych umiejętnościach, więc pełny wygląd zawodnika może różnić się od zaprezentowanego w artykule)