wywiad

Baboszewo Mistrzem Polski! - wywiad z jego managerem, jahu29plWitam i jeszcze raz gratuluję. Kim jest poza MZ nowy Mistrz Polski?

Witam i dziękuję :) Poza Mz-tem jestem wronczaninem, o jakimś tam doświadczeniu życiowym, pracującym, interesującym się sportem: czynnie - uprawiając i biernie - oglądając. Zawodowo jestem technologiem, niedoszłym absolwentem Politechniki Poznańskiej.

Jakie to uczucie zostać mistrzem w takich okolicznościach, zaledwie różnicą 3 bramek?

To trzeba po prostu przeżyć. Nie da się tego opisać. Niesamowita huśtawka nastrojów, tym bardziej, że okoliczności w jakich doszło do mistrzostwa są bardzo niezwykłe, by nie powiedzieć, graniczące z cudem.
Przecież w 20 minucie przegrywałem 0:2, straciłem podstawowego obrońcę - reprezentanta Polski, syfys w tym czasie wygrywał 1:0, a przed rozpoczęciem ostatniej kolejki wyprzedzał mnie o 1 punkt. Racjonalnie patrząc nie miałem już szans na mistrzostwo, a jednak stało się inaczej. Grając w osłabieniu miałem dużą przewagę nad glogosem i udało mi się zremisować 3:3, choć patrząc na statystyki to i tak powinienem wygrać, natomiast master się podniósł i ograł syfysa 3:1, otwierając mi tym samym drzwi do raju. Historia niesamowita, podkreślająca po raz kolejny nieprzewidywalność symulatora. Takie to okoliczności pozwoliły mi czuć się jak w niebie, a poza tym spełnić
jedno z marzeń. Jeszcze trochę marzeń pozostało do spełnienia, ale czas w tym przypadku jest sprzymierzeńcem.:) Natomiast pośpiech i niecierpliwość nie są wskazane w żadnym przypadku.

Poza mistrzostwem Polski, jakie są twoje największe sukcesy w MZ?

W dwóch ostatnich sezonach przegrywałem w finale Nationala. Ponadto w Spring Prize Tour 2013, opisywanym przez mastera na łamach The Zone, także zająłem 2 miejsce. Drugie miejsca mnie prześladują. W Division Cup Season 46 - Poland Top-league-Div 2 - 2 miejsce i kiedyś dawno temu w U23 - National Cup Poland - Season 41 - 2 miejsce. Jak widać nie jest mi na razie dane wygrywać puchary, może jednak wkrótce się to zmieni? Mam taką nadzieję. Ponadto mam trochę trofeów związanych z rozgrywkami klanowymi. Jako Happy Drastic Clan jesteśmy obecnym mistrzem tych rozgrywek, kiedyś zdobyłem z kolegami z klanu mistrzostwo LKJ z Drastic. Dies Irae. Ponadto niedawno z reprezentacją Wronek zdobyliśmy 4 miejsce w TM.

Jak i kiedy trafiłeś do MZ?

Było to bardzo dawno. Gdyby nie to, że można na stronach mz-ta znaleźć informacje o tym, kiedy to było, to pewnie nie wiedziałbym. Tak jakoś się złożyło, że w 2004 roku zacząłem w tę grę grać, ale genezy tego zdarzenia nie przypominam sobie.

Jakie masz plany na następny sezon? Postarasz się walczyć o obronę mistrzostwa i wygranie Champions Cup?

Na następny sezon plany mam podobne do tych przed obecnym sezonem - wygranie ligi i zdobycie Pucharu Polski. Champions Cup to dla mnie zupełnie nowe rozgrywki, więc nic nie mogę obiecać, poza tym, że się postaram. Znów będę beniaminkiem. W tym sezonie udało mi się jako beniaminkowi zwyciężyć, więc może stanie się to nową świecką tradycją i tu będzie podobnie? Któż to wie? :) Poza tym mam nadzieję, że klanowo w tym sezonie obronimy mistrzostwo Polski, a w przyszłym sezonie powtórzymy ten wyczyn.

Twoje mistrzostwo jest tym bardziej wyjątkowe, że chyba po raz pierwszy w historii polskiego, a może i światowego MZ na podium staje cały aktualnie urzędujący sztab reprezentacji kraju. Nie jest tajemnicą, że selekcjonerzy w krajach na podobnym poziomie jak Polska zaniedbują drużyny klubowe, by jak najlepiej ich kosztem wypaść z kadrą. Czy to, że wszyscy skupiliście się jednocześnie na drużynach klubowych i reprezentacji nie odbiło się negatywnie na kadrze?

To prawda, że podium zajął cały sztab reprezentacji. Cieszę się z tego ogromnie, bo cenię zarówno syfysa, jak i mastera. To wielcy polskiego mz-ta, dodatkowo bardzo oddani temu, co robią.
Pytanie, czy koncentrowaliśmy się wyłącznie na drużynach klubowych?
Nie sądzę. Aktywność selekcjonerów na forum była i jest widoczna.
Każde posunięcie było przemyślane, począwszy od selekcji zawodników, a skończywszy na taktykach i doborze wykonawców do każdej z taktyk. Czy drużyna, która grając wszystkie ważne mecze na znaczącą przewagę nad przeciwnikami jest źle przygotowana? Czy analiza wszelkich dostępnych informacji jest czymś złym? Wyniki niestety były odbiegające od naszych oczekiwań, jednak zrobiliśmy wszystko, co w naszej mocy, aby ta znakomita
reprezentacja osiągnęła sam szczyt. Nie wyszło. Możecie nas za to winić, ale nie możecie winić nas za zaniedbania. Po prostu zabrakło nam szczęścia. To jest moja opinia. Zauważ, że ostatnie dwa mecze ligowe kończyłem w 10, a pomimo to zdobyłem w nich 4 punkty. Bez tych punktów nie zdobyłbym mistrzostwa i nie przeprowadzałbyś ze mną wywiadu, tylko z syfysem. Potrzebowałem szczęścia i ono mi dopisało, odwrotnie jak syfysowi, któremu szczęścia zabrakło w najważniejszej chwili. W mistrzostwach niestety nie mieliśmy szczęścia i pomimo dobrego przygotowania odpadliśmy. Szczęście w tym czasie sprzyjało naszym przeciwnikom.

Jako asystent selekcjonera możesz zdradzić nam, czy macie już wyjaśnienie, dlaczego kadra mająca olbrzymi potencjał, co dowodzi skład pokazany na forum, prowadzona przez 3 najlepszych, jak pokazał ten sezon, fachowców w Polsce odpada przegrywając z Portugalią i Francją w Fazie Grupowej Mistrzostw Świata U21?

Odpowiedź na to pytanie znajduje się powyżej. Poza tym na forum również odpowiadaliśmy na zarzuty nam stawiane, a master chyba wszystko wyjaśnił w logiczny sposób.
Jeżeli ktoś ma wątpliwości, niech prześledzi statystyki każdego meczu, czy to eliminacji, czy samych mistrzostw.

Jaki jest plan minimum reprezentacji z seniorami i kiedy poznamy minimalne wymagania dotyczące potencjalnych piłkarzy do kadry?

Podobnie jak w przypadku U-21, tak samo z seniorami będziemy walczyć o najwyższe cele, czyli podium. Czy to się uda, czas pokaże, ale zrobimy wszystko, by z naszej strony mieć czyste sumienie i móc powiedzieć, że więcej już nie mogliśmy zrobić. Selekcja zacznie się niebawem.
Natomiast na forum temat pojawił się już jakiś czas temu i syfys pokazując średnich zawodników, jakich posiadamy w tej chwili, określił nasze oczekiwania i wyznaczył pewien pułap dla przyszłych reprezentantów. Selekcję poprowadzimy rzetelnie i na pewno sprawdzimy wszystkich potencjalnych reprezentantów. A później wykrystalizujemy podstawowy skład podczas meczów towarzyskich z innymi reprezentacjami.

Obok znanych mastera789 i syfyscomeback pojawiłeś się w sztabie ty, kompletnie nieznany szerokiemu społeczeństwu MZ jahu29pl. Jak to się stało, że wybrali ciebie na asystenta?

To, że nie grałem w Ekstraklasie, nie oznacza, że jestem kompletnie nieznany. Na forum nie lubię się udzielać, bo atmosfera mi nie odpowiada, szczególnie dziwne ataki jednych na drugich i odwrotnie. Po prostu nie afiszuję się. W rozgrywkach LK, LJ i LKJ biorę udział od
bardzo dawna i myślę, że z tych rozgrywek wielu mnie zna lub, co najmniej kojarzy. Prawdopodobnie nie miałeś ze mną okazji grać, skoro odnosisz wrażenie, że jestem anonimowy. A jak się to stało, że zostałem wybrany? Zanim master podjął działania mające na celu wygraną syfysa w wyborach już pojawiały się plany bym był asystentem
syfysa. Znam się z naszym selekcjonerem już sporo czasu, szanujemy się i cenimy, zatem klanowo byłem brany pod uwagę. Później okazało się, że master musi zostać asystentem, bo okazał się człowiekiem ponad podziałami, schował własne ego gdzieś głęboko, a przez to
zasługiwał, jak nikt inny, na to stanowisko. Tak ukształtowało się trzech selekcjonerów.

Czy planujesz w najbliższym czasie poprowadzić kadrę, ale już nie jako asystent, a selekcjoner?

Wiem ile to kosztuje i ile wyrzeczeń jest związanych z reprezentacją, dlatego na pewno w najbliższym czasie odpuszczę sobie ubieganie się o stanowisko selekcjonera. Może już nigdy nie pomyślę o tym. Jestem jednak przekonany, że jeżeli master wyrazi taką chęć i będzie chciał zostać selekcjonerem, to nie tylko ja, ale pewnie cały Drastic Clan,
który nie będzie w tym odosobniony, go poprze, bo to człowiek, który zasługuje na to by być tym pierwszym, a nie tylko asystentem. Syfys z pewnością podziela moją opinię i podpisze się pod tym.

Co sądzisz o takich zmianach wprowadzonych przez CREW takich jak
poprawione wykresy treningowe, nowe transfery, wymiana juniorów, zamiana
emeryta w trenera i ambasadorzy?


Wykresy treningowe nie podobają mi się, bo są mniej czytelne od tych, które były wcześniej. Nowe transfery...No cóż, skorzystałem z okazji naturalizacji obcokrajowca. Daje to większe możliwości w drużynie. Z wymiany juniorów też korzystam. Można wymienić beznadziejnych juniorów z naborów. Osobiście dla mnie na plus. Emerytów też pozamieniałem w trenerów, natomiast istoty ambasadorów nie rozumiem zupełnie i nie wiem, co z nimi zrobić. Pojawiły się u mnie "ogórki" z maksymalnie 4-ma piłkami na pojedynczej umiejętności. Tylko przez grzeczność ich nie zwolniłem.

A co sądzisz o zapowiadanym treningu 2.0 i nowym interfejsie treningu oraz zapowiadanej aplikacji Managerzone na Ios i Androida?

Trudno wypowiadać się o czymś, czego nie miało się okazji doświadczyć. Myślę, że na ocenę przyjdzie czas, gdy już się oswoimy z nowościami.

CREW wspominało także o zmianie sima. Co według ciebie należy poprawić w nim w pierwszej kolejności?

W pierwszej kolejności musi być zmieniona losowość. Najbardziej mnie wkurza, gdy mam drużynę wartą kilka milionów więcej od przeciwnika, mam ustawioną dobrą taktykę, a co za tym idzie statystyki są po mojej stronie, mam lepszych napastników, obrońców, bramkarza, a to przeciwnik strzela więcej goli i nie wiem, dlaczego. Lubię rozumieć istotę
problemu, by mieć szansę na rozwiązanie go. Gdy człowiek nie wie, na czym stoi, to trudno o racjonalne rozwiązania.

Co sam byś zmienił w MZ, gdybyś był członkiem CREW?

Nie wiem, nie zastanawiałem się nad tym nigdy. Poza tym wszelkie zmiany wymagają głębszego i dłuższego myślenia. Na poczekaniu nic mądrego nie wymyślę. Z drugiej strony Crew serwuje nam sporo zmian, choć nie wszystkie są sensowne. Do tej pory nie rozumiem idei funkcjonowania federacji. Dla mnie to sztuczny twór.

Czy możesz pokazać mistrzowską jedenastkę lub, chociaż jej kluczowych graczy i krótką ją/ich opisać?

Przez większość sezonu grałem taką jedenastką:
http://mzplayer.se/?id=1001180083
Jak widać, nie ma tu wielkich gwiazd. Zaledwie dwóch reprezentantów kraju. Porównując to z innymi drużynami, choćby takimi jak WiTeK TeAm, w kadrze, którego było wielu reprezentantów, to mój skład niczym się nie wyróżnia spośród wielu podobnych. Sam nie wiem, jakim sposobem udało mi się zdobyć mistrzostwo? W kadrze występuje trzech
wychowanków, to pierwsza trójka, a reszta to zakupy wcześniejsze i z ostatniej chwili. W zeszłym sezonie kupiłem trzon napadu, czyli dwóch zagraniczniaków, którzy uzupełnili Gwidona Bakesa. Tym sposobem Jan-Ove Östensson przestał grać jako napastnik, swoją drogą dość skuteczny, co jest dziwne dla gracza z 7-ma piłkami na strzale i przeszedł do
pomocy. Niestety dwóch zawodników przechodzi w tym sezonie na emeryturę - to Chińczyk, którego nazwiska i imienia nie znam, oraz Marcin Wierzbicki. Chińczyk nie pograł długo. Zaledwie sezon, ale warto było dla mistrzostwa stracić na niego 1,4kk. Luki po emerytach już mam zapełnione, nowym nabytkiem i rezerwowym.

Ile najwięcej wydałeś na jednego gracza, a ile najwięcej zarobiłeś na jednym transferze?

Najdroższym zakupem jest kupiony w tym sezonie za 3,53kk obrońca hiszpański. Dodatkowo jeszcze musiałem opłacić przyznanie mu obywatelstwa. Było to dla mnie dość ciekawe, bo posiadałem już 3 obcokrajowców, a tu się okazało, że ów Hiszpan był w Polsce u redaktora Kedzierzawego 90 dni i kupując go od razu mogłem mu nadać obywatelstwo, a nie musiałem wcześniej naturalizować posiadanego wcześniej obcokrajowca

Najdroższy zawodnik, którego miałem okazję sprzedać i przyjemność patrzeć na jego rozwój, to nieodżałowany Kristen Tangen. Jakaś drużyna norweska musiała za niego
wyłożyć 6 441 713 euro, przez to diametralnie zmieniła się moja sytuacja finansowa. Kilka dni temu można było go nabyć, za jedyne 2,5kk. Gdybym posiadał wolne miejsce i
odpowiednią ilość gotówki, to na pewno bym go raz jeszcze przygarnął, bo to gracz godny uwagi i zarazem reprezentant Norwegii, choć postarzał się nieco.

Czytasz The Zone? Jeśli tak, to jak je oceniasz?

The Zone czytam systematycznie, choć ostatnio brakuje mi kilku działów, które przykuwały moją uwagę, mianowicie opisów LK, LJ, LKJ i TM. Mam nadzieję, że redakcja wróci do tego. Pracę zespołu tworzącego The Zone oceniam bardzo pozytywnie. Wiem ile to wymaga zaangażowania, pracy, czasu i przede wszystkim systematyczności. Sam na pewno nie podołałbym takiemu zadaniu. Dlatego doceniam to, co robicie.

Dziękuję za poświęcony czas i życzę dalszych sukcesów. Ostatnia linijka jest dla ciebie. Możesz kogoś pozdrowić.

Korzystając z okazji przywłaszczę sobie kilka linijek i pozdrowię:
- członków klanu Drastic Clan, który jest moim pierwszym i mam
nadzieję, że pozostanie jedynym klanem. ( Nie lubię zmian. ) :),
- sztab selekcjonerów, czyli syfysa i mastera,
- kolegów z reprezentacji Wronek, z którymi oprócz rywalizacji na
zielonej stronie mogę rywalizować także na prawdziwym boisku,
- no i oczywiście sympatyków reprezentacji Polski.

Dzięki wielkie